Липовець
(коротка історична довідка)
Від першої письмової згадки в 1545 році Липовець пережив драматичні моменти в своїй історії. Ще з початку XVII століття він став містом. Деякий час Липовець був більшим Вінниці і майже рівнявся Києву, зміцнившись на давньому чумацькому шляху під опікою князя Януша Острозького.
В березні 1651 року під стінами Липовецького Замку послані Богданом Хмельницьким полки розгромили ударний авангард польсько-шляхетських військ і забезпечили зняття облоги Вінниці, де оборонявся Іван Богун. За це польський полководець Стефан Чарнецький спалив місто, яке надовго опустіло. Але з 1796 року воно отримує власний герб, ставши центром Повіту Київської губернії. З 1923 року Липовець - районний центр, з 1925 року - селище міського типу Вінницької області. В 1941 році під селищем нанесений один з перших контрударів по німецько-фашистських загарбниках і розгромлено словацьку мотобригаду. Бої за визволення Липівця тривали два місяці. 12 березня 1944 року 38 армія змогла подолати ворожий вузол оборони і розпочала бої за обласний центр.
Нині смт.Липовець відомий як промисловий і культурний центр. Через нього проїжджали Т.Г.Шевченко та О.С.Пушкін. Тут народились: академік двох академій наук, палеонтолог і географ П.А.Тутковський, Герой Радянського Союзу А.М.Зіндельс, повний кавалер ордена СлавиА.О.Ковбасюк, першопроходець БАМу Герой Праці О.В.Бондар, композитор П.С.Столярський та інші відомі люди.
Липовець виник на давньому чумацькому шляху в верхній течії річки Соб в межах історичної землі Брацлавщини. Ці землі приваблювали уходників і входили в ареал формування українського козацтва. Жителі завжди були готові постояти за себе, адже неподалік проходив Чорний шлях і розпочинався Шпаків шлях татарських набігів.
В XVI столітті Айсин Верхній (як тоді звалось поселення) приваблює переселенців з Волині і з 1601 року переходить під власність найбільшого українського магната Януша Острозького. З 1602 року з'являється назва Липовець і він стає містом. В 1628 році тут нараховувалось 1100 будинків, або в півтора раза більше, ніж у Вінниці. Був свій староста — Ярош Чернявський.
З початком визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького його соратник Максим Кривоніс відбиває Липовець у магната Ієремії Вишневецького. В 1649 році Липовецька козача сотня входить до Кальницького полку. Його полковника Івана Богуна звільняють від облоги у Вінниці після перемоги полків Йосипа Глуха і Мартина Пушкаря під стінами Липовецького замку над ударними силами польського гетьмана Калиновського 19 березня 1651 року. За це через два роки польський полководець Стефан Чарнецький спалив Липовець і він надовго перетворився в звичайне село.
Місто Липовець - один із найдавніших населених пунктів області, відомий в літописах з 1545 року. Але воно існувало багато раніше в незапам'ятні часи: Липовець був форпостом, який стримував напади турків, татар та інших іноземних загарбників. В період визвольної війни українського народу 1648 — 1654 років Липовець - сотенне містечко Вінницького полку на чолі з прославленим полководцем Іваном Богуном.
В 1768 році Липовець опинився в центрі народно - визвольного повстання проти польсько-шляхетського гніту – гайдамацького руху.
Після другого поділу Польщі в 1793 році Липовець відійшов до Росії, став повітовим містом Київської губернії і йому високим імператорським указом був присвоєний герб у вигляді срібного бика на червоному фоні.
Після скасування кріпацтва почався швидкий решток капіталізму. В 1870-1880 р.р. у Липовці було чотири млини, тютюнова фабрика,винокурня, цегельний,пивоварний заводи. Наприкінці століття діяли паровий млин,11 кузень, два підприємства штучних мінеральних вод, ливарно-слюсарна майстерня, два цегельні заводи, було 120 лавок і ларків. В 1913 році в місті проживало 13108 чоловік.
Населення Липовця брало активну участь у боротьбі проти кріпацтва, у революційних подіях 1905-19О7 р.р. 1917 року, під час громадянської Війни боролось за встановлення влади Рад.
В 192З році Липовець став районним центром Бердичівського округу, а з 1925 року селище міського типу Вінницької області.
Згодом було організовано чотири колгоспи. В 19ЗО році створено МТС, а пізніше - міжрайонну майстерню капітального ремонту, були засновані промисловий і харчовий комбінати. Діяли промартілі, хлібопекарня, швейна майстерня, гранкар'єр. Розгорнулося шкільне і культурне будівництво.
Мирну працю липовчан перервав напад на країну фашистських загарбників. Було створено підпільну організацію на чолі з О. Д. Кукурузою.
Сотні липовчан билися на фронтах Вітчизняної війни. 12 березня 1944 року Липовець був звільнений від загарбників.
Самовідданою працею липовчани підняли з руїн рідне селище. Тепер Липовець - один з найгарніших і впорядкованих райцентрів області, окраса нашого краю. За останній час багато зроблено для його економічного і соціального розвитку. Вагомі здобутки мали колективи ПМК-11, цегельного і дослідного заводів, АТП-10544, районного підприємства «Агромаш», ШЕД-654, радгоспу « Липовецький», КСП « Відродження » та інших господарств.
Зведено чотири школи. У навчальних закладах вчиться близько 1700 дітей, викладають основи знань 165 педагогів. Хлопчики І дівчатка охоче відвідують гуртки районного центру позашкільної робота з дітьми та підлітками, прилучаються до світу прекрасного в музичній школі, гартують здоров'я в ДЮСШ. Малюки виховуються в чотирьох дитячих садках.
Після другого і третього поділів Польщі Липовець — центр округу Брацлавського намісництва, а з 1797 року — повіту Київської губернії. З 1804 року тут з'являється повітовий суд, тюрма, військові казарми, кінно-поштова станція (з 1833 р.). В поліції на чолі із справником нараховувалось 15 чол.
У 1803-1822 роках збудовується Католицький костьол, де першим настоятелем був син шведського Карла Густава барон Трухзес. У 1818 на пожертвування купця Таранова споруджується Соборно-Воскресенська церква, у якій пізніше розпочинав свою церковну кар'єру перший митрополит УАПЦ Василь Липківський. Була й синагога. Через місто проїжджали такі відомі люди, як полководець Петро Румянцев (1780 р.), поет Олександр Пушкін (1821 р.) і Тарас Шевченко (1846 р.). Онук власника Лишвця — Юліус Струтинський — став відомим польським письменником.
В Липівці ведеться антицаристська агітація, про що відомий філософ, герой книг Олександра Герцена, який в 1821 році вчився тут, Володимир Печерін, писав: «Полковник Пестель був нашим близьким сусідом. Його просто обожнювали... Офіцери безперервно просили про перевід в полк до Пестеля: «Там свобода! Там благородство! Там честь!».
Як відомо, полк, який стояв у Липівці, не зміг виступити через арешт керівника Південного товариства декабристів. Пізніше, в 1831 році, батько В. С. Печеріна, майор, брав участь у придушенні польського повстання, а син емігрував за кордон.
Кріпосницький Липовець не мав промисловості і нараховував лише 77 ремісників. Поміщикам належали 2 поташних заводи, 2 черепичних і винокуренний. Інші жителі чумакували, возили зерно в Одесу, ішли в найми. Не дивиною були пасіки у 200, 300,400 і навіть 2000 вуликів. У 1861 році населення міста склало 6290 чол., велику частку якого становили євреї.
«Важливість Липівця для Київської губернії полягає в тому, що в ньому зосереджується управління повітом» — писалось в одному із енциклопедичних словників. Липовецький повіт простягався від Очсрстні до Умані і мав площу 2428 кв. верст при населенні 211 тис. чол.
Розвинулась місцева промисловість: 4 водяні і 1 паровий млини, 2 заводи мінеральних вод, пивоварений завод М. Жорницького, друкарня, дві махорочні фабрики, 2 цегельних заводи, чавунно-ливарна майстерня, 11 кузень. Було 120 торгових лавок.
В Липівці діяли двокласна (вищепочаткова) школа, комерційна школа (з 1910 р.), гімназія (з 1918 р.), лікарня (30 ліжок при 3-х лікарях), 1 бібліотека (з 1897 р.), 1 клуб, 2 готелі, пошта. На телефонній станції числилось 22 абоненти по місту і 8 — по повіту.
Напередодні першої світової війни, в 1913 році дано дозвіл Д. Данерману на електрифікацію Липівця, Я. Коботянському та Н. Бугаєвському на будівництво кінотеатру, промощено дорогу до залізниці Козятин-Христинівка.
В цьому ж 1913 році в Липівці вже проживало 13108 жителів.
Після революції 1917 року в Липівці виникла Рада, повітовий ревком, був призначений комісар Центральної Ради Тимофій Коцюбинський. В квітні 1918 року Липовець приєднався до Союзу міст України. Староста Носенко, який підкорявся уряду гетьмана Скоропадського, не перешкоджав діяльності різних політичних сил. Та в ході громадянської війни тут побували дивізія Щорса, загони Зеленого і Тютюнника, частини Української галицької Армії, денікінці (які на південь від міста мали бій з військами УНР). Відоме повстання в травні 1919 року. 15 грудня 1919 року в Липовці провів нараду з командуванням Армії тодішній Прем'єр-міністр УНР, Ісаак Мазепа і в той же день війська виступили з Липівця на Умань.
З початком польської інтервенції 6 травня 1920 року 14-а Червона армія зупинила наступ білополяків на лінії Липовець-Ямпіль. В наступному місяці під Липівцем Кінна Армія Будьоного прорвала фронт Пілсудського, після чого розпочався його розгром.
Ще в 1919 році у Липівці владу взяв ревком на чолі з робітником Зинов'євим. 17 червня 1920 року вся влада перейшла до повітревкому. Волосний ревком очолював Дубровський.
В 1921 році утворена Липовецька єпіскопська кафедра УАПЦ, а в Соборі розпочались служби на українській мові. Ще в 1920 році виходила щоденна газета «Вісти» ревкому, а в жовтні 1931 утворено районну газету «Більшовицькими темпами». На ділі проведено ліквідацію неписьменності і напередодні війни в селищі функціонували 4 школи, 5 клубів і районний Будинок культури, 3 бібліотеки. Появилась водолікарня, яка сьогодні є обласною фізіотерапевтичною.
З 1923 року Липовець по новому адміністративному поділу став районним центром Бердичівського округу. Тоді в ньому мешкало 3590 чоловік. З 1925 року Липовець — селище міського типу Вінницького округу.
Нова економічна політика сприяла відродженню зруйнованого громадянською війною Липівця і вже в 1929 році він мав 8900 жителів. Тут запрацювала перша в окрузі МТС, де діяло 30 тракторів. (Пізніше вона буде двічі занесена до книги пошани Всесоюзної сільськогосподарської виставки). На 1930 рік утворено 4 колгоспи і п'ята сільськогосподарська артіль — в 1935 році. Першими їх очолили Т. М. Гончарук, І. М. Кривошея та інші.
Важким випробовуванням стала війна, яка через місяць після її початку докотилась до берегів Собу. 22 липня 1941 року під Липівцем частини 12 Армії нанесли контрудар і розгромили словацьку мотобригаду, та наступного дня змушені були здати селище. Його жителька Анастасія Кузьменко звільнила чимало військовополонених з